Neexistuje väčšia radosť ako detská a tento víkend jej je v Nitre skutočne veľa. Od piatku do nedele sa výstavisko Agrokomplex plní deťmi najrozličnejšieho veku. Samotní organizátori a vystavovatelia na svojich atrakciách uvádzajú, že sú určené pre deti od 0 do 99 rokov.

detsky-festival-auto

Organizátori 1. detského festivalu a veľtrhu, ktorý sa koná od piatku 26. 6. do nedele 28. 6., sľubovali zábavu pre celú rodinu, plnú hier a kultúrneho programu. Napriek tomu, že ide o prvé podujatie svojho druhu na Slovensku, sľub splnili do bodky. Pavilóny výstaviska Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra naplnili spoločenskými hrami a hračkami, detskými knižkami a tiež vybavením pre najmenších.

detsky-festival-01

V pavilóne B si môžu aj dnes deti a rodičia vyskúšať spoločenské hry od výmyslu sveta. Dlhšie trvajúce zamerané na logické myslenie i také, čo trvajú len niekoľko minút, zamerané na postreh. Ak trávite voľný čas s rodinou hraním hier Človeče nehnevaj sa, Monopoly či Scrabble a hľadáte zmenu, tento pavilón je vynikajúcou inšpiráciou. „Priniesli sme hry z celého sveta, je tu asi 300 – 400 druhov na hranie, no existuje ich omnoho viac,“ povedal Peter Černák zo spoločnosti iHRYsko. Pre návštevníkov pripravili viac ako sto stolov plných zábavy. „Máme tu moderné hlavolamy, série úloh od najľahších po najťažšie, teda sa ich obtiažnosť postupne stupňuje a zároveň vás navádzajú rozmýšľať správnym smerom,“ dodal Peter Černák.

detsky-festival-02

Nové spoločenské hry môžu byť často zložité na pochopenie, preto máte v pavilóne B množstvo pomocníkov v oranžových tričkách, ktorí vám pomôžu vybrať najvhodnejšiu hru pre vás a zároveň vás ju aj naučia hrať. „Nedá sa vybrať, ktorá hra z tých, čo tu máme je najzaujímavejšia. Sme rôznorodí ľudia, každý má rád niečo iné. Keď sem príde partia kamarátov, ponúkneme im inú hru ako rodine s deťmi, ktorá chce rýchlu a jednoduchú hru.“ Povedal Peter Černák.

detsky-festival-03

Hranie hier v tomto pavilóne neslúži len na oddych. Každý deň v tomto pavilóne prebieha súťaž o spoločenské hry. „Neprebieha formou tomboly, ale tým, že si zahráte rôzne hry, získate rôznorodé zážitky a tým sa zúčastníte aj zlosovania.“ Uviedol Peter Černák zo spoločnosti iHRYsko. Vyzbierajte dostatočný počet pečiatok za hranie spoločenských hier a odmeny z dnešnej súťaže môžu byť večer vaše.

Logické myslenie, matematické a prírodné znalosti môžu deti otestovať v kútiku Talentiády.

detsky-festival-04

V pavilóne A nájdete množstvo zaujímavých hračiek, detských kníh, ale aj výrobky pre bábätká a moderné mamy. Do popredia sa čoraz viac dostávajú hračky, ktoré vnímajú potreby detí. V stánku s Vnímavými hračkami vaše deti objavia napríklad kinetický piesok. „Je to úžasná zlúčenina klasického piesku a výťažku z morských rias, čo znamená, že sa presúvame do rozprávky, kde sa piesok lial a voda sa sypala,“ povedala Renáta Svetlíková.

detsky-festival-05

Deti si môžu vyskúšať aj modelovanie z Play Mais, ktorá v súčasnosti nahrádza plastelínu. „Táto hračka vznikla z nadprodukcie kukurice. Jeden nemecký farmár vymyslel úžasnú náhradu plastelíny. Detičky za pomoci malého množstva vody spájajú štuplíky z pufovanej kukuričnej hmoty zafarbenej potravinárskymi farbami, a tak si môžu zhmotniť svoje vízie alebo okopírovať nejaké predlohy, ktoré majú pred sebou.“

detsky-festival-06

Spájanie bezfarebných kukuričných chrumiek slinami už vyšlo z módy. Novou modelovacou kukuričnou hmotou sa dá aj kresliť a obrázky možno dekorovať priamo vlhkými kúskami Play Mais.

detsky-festival-07

Renáta Svetlíková o Vnímavých hračkách dodala, že „každá hračka pre dieťa znamená rozvoj v istej oblasti. Napríklad v roku a pol je dôležité tzv. presýpanie a prelievanie, kde deti sledujú akcie a reakcie pri prelievaní vody cez mlyn alebo pri presýpaní piesku cez sitko.“ Existuje množstvo vnímavých hračiek, ktoré deti naučia, že energia, ktorú do hračky vložia sa im vráti v inej forme.

detsky-festival-08

Na ploche medzi pavilónmi nájdete skákacie hrady, preliezačky, či prekážkové dráhy, ktoré otestujú vytrvalosť vašich detí.

detsky-festival-09

Na dopravnom ihrisku sa naučia základy bezpečnej cestnej premávky. Aktívny oddych si môžu vaše ratolesti vyskúšať na hokejovom aj florbalovom ihrisku, rovnako tak streľbu na terč z detských zbraní.

detsky-festival-10

Niektoré hry naučia vaše deti spoľahnúť sa len na svoje schopnosti, iné učia tímovej spolupráci. V areáli sa nachádza aj mnoho rozprávkových postavičiek, ktoré sa s vami radi odfotia. Máša a medveď, Šmolinka i Tatko Šmolko alebo hebká mačičky Hello Kitty sa tešia aj na vás.

DSC_0364

Všetky tieto atrakcie sprevádza príjemná živá hudba, vystúpenia kúzelníkov, spevákov a dnes na pódiu vystúpi aj Majster N so svojou šou.

DSC_0442

Prvý detský festival a veľtrh je priestorom na rozvoj detskej kreativity. Deti si vyrábajú aj vlastné promo video, na ktorom zobrazia priebeh festivalu a detskú rôznorodosť. Video bude mať vlastnú dejovú líniu, ktorá sa bude striedať zo zábermi návštevníkov festivalu. „Rôzne charaktery detí si medzi sebou vymieňajú kameru, akoby si ju kradli a natáčajú svoj vlastný festival,“ povedal Jakub, jeden z tvorcov videa.

DSC_0418

Nenechajte sa odradiť zatiahnutou oblohou a rozžiarte tváre svojich detí. Všetky atrakcie a vstupy do jednotlivých pavilónov sú v cene vstupenky na festival.

Zuzana Čapčíková
Foto: Samuel Bányi

Viac sa dočítate na: www.zenskyweb.sk